Den svenska björnstammen på turné i sommar
Hösten 2024 drog Den svenska björnstammen ut på turné, slutsåld till sista plats.
Nu är det dags igen! En efterlängtad sommarturné tjuvstartar redan 30 april i Sundsvall och går i mål i Helsingborg i slutet av augusti.
I Malmö och Helsingborg blir det dessutom en helkväll när Panda Da Panda efter ett sex år långt uppehåll återvänder till livescenerna.
OM:
Den svenska björnstammen
Konstnärskollektivet och popbandet Den svenska björnstammen tog Sverige med storm när de 2011 släppte superhiten “Vart jag mig i världen vänder”. Strax därefter kom det hyllade debutalbumet “Ett fel närmare rätt” och gruppen plockade hem två statyetter på P3 Guldgalan för “Årets nykomling” och “Årets låt” samt en Rockbjörn för “Årets svenska grupp”.
Sedan dess har den kreativa framgångssagan fortsatt och bandet har avverkat otaliga utsålda turnéer, producerat egna dokumentärfilmer och släppt fem fullängdsalbum. Våren 2024 kom ep:n “Med sång/Utan sång” och på den följde en turné som var helt utsåld.
Panda Da Panda
Efter ett sex år långt uppehåll återvänder den skånska pandan Thibo Girardon till livescenerna!
Sedan debutsingeln “Vem e du” 2011 har han fortsatt att utmana musikscenen med sitt experimentella sound, sina kreativa, egen-producerade musikvideos och sång på bredaste skånska. Genom åren har han skapat en trogen fanbase med sina energifyllda och teatraliska scenframträdanden och vi ser fram emot att återigen släppa loss till “Dansa Bonne Dansa”, “Spegelen”, “Bermudatriangeln” och många andra sköna dängor.